CHP Samsun İl Başkanı Kundak: ’Krizin faturası halka yüklenemez’  
CHP Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet Kundak, ’Ülkeyi yönetenlerin sebep olduğu ve her geçen gün derinleşen ekonomik krizin f
24.05.2019
750
Yazı Boyutu: A- A+

CHP Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet Kundaksuya yapılan  zamma tepki gösterdi. Kundak, “Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Kurul Toplantısında içme suyuna yüzde 25 zam yapılarak, bu zammın aylık TEFE-TÜFE oranına bağlı olarak otomatiğe bağlanması ve aylık olarak alınan sayaç okuma bedeline de yüzde 150 zam yapılmasını öngören madde parti grubumuzun itirazlarına rağmen AKP ve MHP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul edilerek belediye meclisine havale edildi” diye konuştu.

KARAR KABUL EDİLEMEZ

Su zammının gerekçelerine değinen Başkan Kundak, “Finansman maliyetindeki artışlar. Geçmiş yıllarda ihale edilen ancak enflasyon ve kur artışı nedeniyle tasfiye talebi bulunan 15 adet yapım işinin maliyetlerinin yeniden belirlenmesi. 2014 yılında 6360 sayılı kanunla yeniden düzenlenen Büyükşehir yasası gerekçe olarak gösterilmiştir. Ayrıca gerekçede gösterilmeyen ancak kesintisiz 20 yıldır Samsun’u ve SASKİ’yi yönetenlerin yeterli şebeke bakımı yapmamış olması, plansız şehirleşme, kaynakların verimli kullanılmaması, israf ve savurganlık da not edilmesi gereken önemli bir husustur. Ankara ve İstanbul gibi büyük metropollerde göreve gelen halkçı, toplumcu belediyecilik anlayışı derin bir ekonomik krizin her geçen gün yoksullaştırdığı halkımızın yaşamını kolaylaştırmak üzere su ve toplu ulaşım giderlerinde indirim yaptığı bir dönemde Samsun Büyükşehir Belediyesi – SASKİ Genel Kurulunun bu kararı kabul edilemez. Ülkeyi yönetenlerin sebep olduğu ve her geçen gün derinleşen ekonomik krizin faturası, halka yüklenemez” ifadelerini kullandı.