Siz çocuklarınıza içirebiliyor musunuz?  
05.03.2020
1073
Yazı Boyutu: A- A+

Samsun’daki su tartışmalarına CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel de katıldı. Türkel, Samsun şebeke suyunun tahlillerle içilmesi tehlikeli boyuta ulaştığının ortaya konulduğunu söyledi. Türkel, "Geçtiğimiz günlerde Samsun kamuoyuna yansıyan şebeke sularında ağır koku ve bulanıklık haberlerinin ardından Samsun Çevre Platformu üyesi alanında uzman bilim insanları şehrin 4 farklı yerinden su numuneleri almış, İl Sağlık Müdürlüğü Laboratuvarlarında analiz yaptırmış vahim tabloyu Samsun kamuoyu ile paylaşmıştır. Söz konusu rapor sonuçlarına göre Samsun halkına reva görülen içme suyundaki alüminyum oranı Avrupa Birliği standartlarına göre 5 kat, Sağlık Bakanlığı standartlarına göre 2.5 kat daha fazla yani kullanmaya uygun değil, yani tehlikeli, yani içilmez. Ardından SASKİ Genel Müdürü tarafından gerekçeli bir açıklama beklerken yalanlama, ardından bu acı tabloyu Samsun halkıyla paylaşanlara ve yayınlayanlara tehdit ve şantaj gelmiştir" dedi.

BAŞKAN DEMİR’E SESLENDİ
Türkel açıklamasını şöyle tamamladı: "Akabinde İl Sağlık Müdürlüğü iktidar korkusundan olsa gerek biraz yüksek demekle yetinmiştir.Yetmiyormuş gibi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Demir sistem çalışıyorsa o su halkın sağlığına zararlı değildir demiştir. İddialara ve raporlara göre sisteminiz çalışmıyor, vatandaş zehirleniyor. Buradan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Demir’e sesleniyoruz.
Garibanın evine paket su girmiyor. Siz çocuklarınıza gönül rahatlığı ile şebeke suyunu içirebiliyor musunuz? İddia sahipleri Sağlık İl Müdürlüğünden aldığı raporları açıkladı. Madem suyumuzda sorun yok, bırakın milletin aklıyla alay etmeyi belgeyle konuşun raporları açıklayın."